Euronews: Как България (не) се грижи за историческото наследство: Саркофаг от римско време използван за плажна украса
Древният саркофаг на около 2000 години е открит на плаж, където е бил използван като бар в курорт на брега на Черно море близо до Варна в България.
След откриването археолозите от Регионалния исторически музей във Варна изследват този древен саркофаг, като идентифицират богатата му венчелистна орнаментика.
Саркофагът е изработен от необработен варовик, характерен за Северозападна България, и съдържа сложни релефни декорации от четирите страни, включително венци и глави на животни.
В допълнение към голямата историческа стойност на този саркофаг, снимки, споделени в социалните мрежи, разкриха, че саркофагът някога е бил използван като бар в популярен плажен клуб край Варна, което поражда обществени опасения за опазването на българското културно наследство.
Археологът Александър Минчев заяви, че всички археологически артефакти по закон принадлежат на държавата, независимо къде са намерени. Той призова за разследване на това как саркофагът се е озовал на плажа, предполагайки, че това може да не е изолиран инцидент.
За наличието на саркофага на плажа се разбра, след като бивш полицай го забелязал на един от плажовете във Варна и подал сигнал на местните власти.
Случаят е предаден на компетентна прокуратура във Варна, по което е образувано досъдебно производство. С помощта на МВР и тежка техника саркофагът е откаран за допълнително изследване във Варненския археологически музей.
Този случай предизвика по-широка дискусия за опазването на българското културно наследство и необходимостта от опазване и правилно управление на археологическото богатство, пише Euronews.
Превод по чужди медии
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.